Festival NEXT vznikol v roku 2000 v Bratislave a hudbu, ktorú ponúka vystihuje jeho názov – spojenie slov “new” a “experimental”. Next je priestorom pre tvorcov pohybujúcich sa medzi žánrami, virtuózov prekračujúcich bežné techniky hrania na nástrojoch, skladateľov skúmajúcich nové možnosti práce s tradíciou a zvukom.
Už desiaty ročník tejto akcie sa začne vo štvrtok 3. decembra v bratislavskej A4ke. Odštartuje ju exotický hosť, mladý no už ostrieľaný zvukový umelec Mario de Vega (MEX), ktorý na vlastnoručne vyrobených nástrojoch ukáže, čo je to odviazaná experimentálna elektronická hudba. Po ňom nastúpi medzinárodne poskladané kvarteto hudobníkov, z ktorých je pre slovenské publikum asi najznámejší gitarista Andy Moor (NL) z kultovej holandskej punkrockovej kapely The Ex. Doplní ho na bicích Austrálčan Tony Buck (AU) a dve charizmatické predstaviteľky súčasnej akustickej hudby – klavíristka Magda Mayas (DE) a mladá libanonská saxofonistka Christine Sehnaoui (LB). Prvý večer Nextu uzavrie legendárny freejazzový bigband Globe Unity Orchestra (UK), súbor, ktorý vznikol ešte v roku 1966. V Berlíne ho založil klavírista Alex von Schlippenbach s „partičkou“ podobne naladených virtuózov, ktorým je dnes už o štyridsať viac, no stále im nedochádza dych na živelné improvizácie, či dokonca prúdy akustického noiseu. Povinná jazda pre návštevníkov jazzových dní!
Piatok prinesie premiéru symfonickej básne Snow Queen – Smrť aristokracie, z dielne nadžánrového súboru Frutti di Mare (SK). Zoskupenie okolo mladého skladateľa a saxofonistu Mira Tótha má premenlivé obsadenie (striedajú sa v ňom študenti VŠMU, konzervatoristi, improvizátori s elektronikou i hlasom) a svojským spôsobom spracúva rôzne kultúrne či spoločenské fenomény. Potom pódium ovládnu eRikm (FR) a DJ Sniff (JP,NL) – dve výrazné postavy takzvaného turntablizmu, scény ktorá skúma inovatívne možnosti hry na gramofóny. Do elektroakustickej polohy sa piatkový večer prelomí s príchodom kvarteta britských hudobníkov a skladateľov Grutronic (UK), tentoraz v zostave rozšírenej o jednu z kľúčových postáv histórie a súčasnosti svetovej impro-scény: saxofónového inovátora Evana Parkera (UK). Lásku k veľkým inštrumentálnym plochám a terénnym nahrávkam krajiny spája v svojej tvorbe hudobník BJ Nilsen (SWE), ktorý v roku 2001 vydal spoločný album s podobne zameranou dvojicou známych postáv Fennesz a Biosphere. Jeho atmosferická prechádzka zvukovými krajinami uzavrie piatkový večer Nextu.
Posledný deň festivalu zaháji výsledok viacdňového workshopu s názvom V4 Sound Lab Show. Po vlaňajšom úspechu sa tento rok opäť stretne niekoľko mladých talentov z krajín strednej Európy, aby spolu pripravili premiéru úplne nového projektu. Po nich vystúpi zakladateľ kultového labelu 90. rokov Mego, Rakúšan s anglicko-slovenskými koreňmi Peter Rehberg alias Pita (AT). V Bratislave sa tentokrát predstaví spolu s jedným z najoriginálnejších žijúcich bubeníkov, Američanom ktorého svet pozná už niekoľko dekád pod pseudonymom z’ev (USA). Po nich vystavia svoj dokonale koncentrovaný set Mika Vainio (FIN) zo známeho fínskeho dua Pan sonic a záver celého festivalu bude patriť príznačne nazvanej nórskej formácii Next Life (NOR) a ich krátkym, no intenzívnym a pesničkám bez slov, ktoré svojsky kombinujú metal s ozvenou estetiky starých 8-bitových počítačov a tradície plnokrvných kabaretných performance.